تلفن ۰۲۶-۳۴۴۴۴۸۰۳ | ۰۲۶-۳۴۴۴۴۱۵۶ آدرس کرج، چهار راه طالقانی، ابتدای طالقانی شمالی، کوچه فروشگاه سالیان، ساختمان آترا، طبقه چهارم
کلینیک شادی

آیا لکه های سفید ناخن ناشی از کمبود ویتامین است؟

آنچه می خوانید...

ارتباط بین لکه های سفید ناخن و کمبود ویتامین

مشکلات ناخن علی رغم نظر عموم که می پندارند تغییرات ناخن یا لکه های سفیدایجاد شده در سطح آن ناشی از کمبود ویتامین است به این صورت نمی باشد. علامت های سفیدی که روی سطح ناخن مشاهده می شود که به شکل نقاط و یا خطوط سفید رنگ دیده می شوند اغلب در اثر ضربه به ریشه ناخن به وجود می آیند. ناخن یک جسم کراتینه سفت است که ریشه آن در زیر چین ناخن قرار گرفته است. یک سوم طول ناخن به صورت ریشه در زیر پوست قرار دارد. هرنوع بیماری که منجر به التهاب پوست در ناحیه چین ناخن شود ممکن است ریشه ناخن را تحت الشعاع قرار بدهد.برای دریافت اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه فرمایید.

مشکلات ناخن در کودکان

یکی دیگر از مشکلات ناخن مربوط به کودکان خردسال است که ناخن آن ها شروع به ریزش می کند. این کودکان اغلب در سه ماه گذشته به نوعی بیماری تب دار شدید مبتلا شده اند که منجر به قطع رشد ناخن شده و قسمت ریشه ناخن تحت الشعاع قرار گرفته است و خود را طی چند هفته تا سه ماه بعد نشان می دهد.

علت تغییر شکل ناخن ها

از دیگر مشکلات ناخن ها می توان قارچ هایی را نام برد که می توانند ناخن را درگیر کنند. قارچ معمولا یک ناخن را درگیر می کند. اگر تمامی ناخن ها درگیر هستند به طور معمول نمی توان از قارچ نام برد و باید بیماری های سیستمیک دیگر را در نظر گرفت. معمولا بیماری هایی که ناخن را درگیر میکنند پوست را نیزدرگیرمی کنند وپزشک باید دنبال علایم دیگر پوستی بگردد. تمامی تغییرات مربوط به ناخن دلیل بروجود بیماری نیست بلکه نوع کار ما نیز بر آن ها تاثیرگذار است. به طور مثال کسانی که تایپ می کنند, کسانی که با دستهایشان زیاد کارانجام می دهند مانند آرایشگرها که با مواد شیمیایی در ارتباط هستند ممکن است ناخن هایشان دچار تغییر شکل شوند.مشکلات ناخنمشکلات ناخن

چه باید کرد؟

از آن جا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است می توان با به کار بردن چند نکته پزشکی ساده همیشه ناخن های سالم داشته باشید. بدین منظورمی توانید از مواد غذایی حاوی ویتامین B ,C و آهن استفاده کرده تا به ناخن های خود استحکام بخشید و از مشکلات ناخن مصون باشید. چنانچه اخیرا بر روی ناخن های شما لکه های سفیدی ظاهر شده و یا به صورت غیر طبیعی دچار تغییر شکل شده اند حتما باید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کرده تا از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید و از بروز مشکلات حاد تر جلوگیری کنید.

در صورت داشتن سوال در خصوص بیماری های مربوط به ناخن می توانید از فرم زیر برای مطرح کردن آن استفاده کنید تا متخصصین ما در کلینیک پوست و مو دکتر شادی مظلومی پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دکتر شادی مظلومی

کلینیک دکتر شادی مظلومی

یکی از مجهزترین مراکز تخصصی پوست و مو در کشور می‌باشد و در راستای ارایه خدمات بهتر به مراجعه کنندگان و انجام خدمات تخصصی از قبیل کاشت مو و انواع جراحی‌های پوست، دکتر مظلومی اقدام به تاسیس درمانگاه پوست، مو و لیزر نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

وارد شوید
فهرست محتوا

ثبت نام در قرعه کشی