تلفن ۰۲۶-۳۴۴۴۴۸۰۳ | ۰۲۶-۳۴۴۴۴۱۵۶ آدرس کرج، چهار راه طالقانی، ابتدای طالقانی شمالی، کوچه فروشگاه سالیان، ساختمان آترا، طبقه چهارم
کلینیک شادی

همه چیز در رابطه با سابسیژن؛ مزایا، عوارض و هزینه آن

آنچه می خوانید...

سابسیژن در کرج روشی ساده و سر پایی و بی خطر برای بشتر افراد است. این روش یک مکانیسم متفاوت و اساسی برای درمان اسکارهای نظیر جای جوش، جای بخیه و آبله مرغان می باشد. ساب سیژن در کنار لیزر بهترین درمان جهت اسکارهای فرورفته محسوب می شوند. در روش سابسیژن برای درمان و رفع جای جوش از روش آزاد کردن بافت های همبندی یا بافت های فیبروتیک استفاده می شود.

سابسیژن با وسیله ای خاص به نام سوزن نوکور انجام می شود. روش سابسیژن برای درمان جای جوش یا به اصطلاح درمان جوشگاه های عمیق تاشی از اکنه انجام می شود.

سابسیژن چیست ؟

همان طور که گفته شد سابسیژن عبارتست از آزاد کردن بافتهای همبندی سفت یا به عبارتی بافت های فیبروتیک توسط یک وسیله. در این روش بطور استاندارد از سوزنهای خاصی بنام سوزن نوکور برای این کار استفاده می شود. این عمل بویژه برای درمان اسکار عمیق ناشی از جوش (آکنه) کاربرد دارد. ساب سیژن روش بسیار موثری برای بهبود فرورفتگی ها و به داخل کشیده شدنهای اسکارهای آکنه است.

انجام سابسیژن برای هر فرد بر اساس شدت، محل، وسعت، عمق و نوع اسکارها ( جوشگاهها ) و توسط پزشک متخصص انتخاب می شود. سابسیژن نه تنها در درمان اسکارهای فرورفته آکنه ( جای جوش فرورفته ) بلکه در درمان چینهای عمیق صورت (به عنوان مثال چین خط خنده ) و نیز بهبود قابل توجه هر گونه اسکار زخم، سوختگی و یا پس از جراحی کاربرد دارد.
توصیه می شود فرد در زمان انجام سابسیژن فاقد آکنه فعال باشد و لذا کسانی که دارای جوشهای ملتهب و چرکی هستند ابتدا باید به فکر درمان جوش باشند تا درمان جوشگاهها.

انواع روش های سابسیژن

 • سابسیژن با استفاده از پیوند پوست
 • سابسیژن با روش تزریق خون
 • سابسیژن با پر کننده (فیلر)
 • سابسیژن با پی آر پی
 • سابسیژن با اندولیفت

نحوه درمان جای جوش با سابسیژن چگونه است ؟

سابسیژن روشی بسیار آسان است و بیمار معمولا در همان روز مرخص می شود. در مرحله اول متخصص پوست و مو ناحیه درمان را که قرار است سوزن وارد شود را تمیز و بی حس می کند . سپس نوری بالای سر بیمار قرار می گیرد و متخصص پوست نواحی جراحی را علامت گذاری می کند.

معمولا از سوزن سایز ۱۸ تا ۲۰ در سابسیژن استفاده می شود. در بعضی موارد ممکن است از سوزن ۲۵-۲۷ استفاده شود. سوزن باید از زوایای خاصی که معمولا قائمه است وارد پوست شود. هنگامی که سوزن در داخل پوست قرار می گیرد، پزشک به طور مداوم سوزن را به داخل برده و خارج می کند تا صدایی شنیده شود. این صدا نشان دهنده تخریب رشته فیبری است.

سایر روش های درمان جای جوش

همان طور که ذکر شده یکی از موثر ترین روش های درمانی در اسکار سابسیژن است دیگر روش های درمانی عبارتند از:

 • پی آر پی
 •  لیزر فرکشنال
 • میکرودرم ابریژن
 • میکرونیدلینگ
 • پانچ

انجام سابسیژن مناسب چه افرادی است؟

بهترین روش برای آگاهی از مناسب بودن درمان سابسیژن مراجعه به پزشک است. پزشک شدت و عمق اسکار را در جلسه مشاوره بررسی می‌کند و بهترین روش رفع اسکار را توصیه می‌کند. از سابسیژن در کرج بیشتر برای درمان موارد زیر استفاده شود:

 • سلولیت
 • خط خنده عمیق
 • چین وچروک های عمیق
 • لک های ناشی ازآفتاب
 • گرافت‌های پوستی فرو رفته
 • جای زخم‌های فرورفته وسیع به دلیل آکنه، ضربه و جراحی
 • جای زخم‌های فرو رفته عمیق به دلیل آکنه، ابله مرغان، ضربه و جراحی

تفاوت سابسیژن با دیگر روشهای درمان جای جوش

سابسیژن یکی از روش های رایج درمان اسکارهای آکنه محسوب می شود. اکثر بیماران اسکارهای آکنه از نوع لنگری یا کمندی را دارند. این نوع اسکار های آکنه به صورت عمیق در پوست قرار می گیرند، بنابراین دور از دسترس روش هایی همچون لیزر هستند. بنابراین می توان گفت که سابسیژن در درمان جوش در میان این روش ها بسیار موثر تر است.

مزایای استفاده از سابسیژن

 • یکی ازمزایای انجام سابسیژن این است پوست نیازی به استراحت ندارد.
 • این روش نتایج درمانی عالی برای فرد دارد.
 • این روش برای هر نوع پوستی مناسب است.
 • زمان بهبودی فرد در حدود دو یا سه روز است .
 • درهمه ی فصول شما می توانید این روش درمانی را انجام دهید

همراه با این روش شما می توانید از روشهای دیگر مانند فرکشنال co2و RF فرکشنال ومیکرودرم استفاده کنید.

مراقبت های بعد از درمان جای جوش با سابسیژن

مراقبت های پس از درمان جای جوش با سابسیژن تاثیر بسزایی در نتیجه درمان خواهد داشت لذا سعی نمایید توصیه های پزشک را رعایت نمایید. هر یک از این توصیه ها عبارت است از:

 1. بهتر است تا چند روز پس از سابسیژن از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 2. پانسمان مرطوب با محلول زینک سولفات یا اسپری آب
 3. کمپرس یخ بلافاصله بعد از عمل لیزر صورت می گیرد.
 4. کبودی و تورم پس از سابسیژن طبیعی و پس از حداکثر هفت روز بهبود می یابد.
 5. جهت پیشگیری از بروز عفونت سعی نمایید ناحیه ی تحت درمان را دستکاری نکنید.
 6. به مدت یک تا دو روز بعد از سابسیژن از شست و شو ناحیه مورد نظر اجتناب ورزید.
 7. در ۲۴ ساعت اول پانسمان با گاز وازلین یا آنتی بیوتیک موضعی انجام می شود که بیمار پانسمان را باز نمی کند و بعد از ۲۴ ساعت مراجعه می کند.
 8. استفاده از محلول زینک سولفات و کرم ترمیم کننده در طی هفته اول بعد از لیزر
 9. استفاده از داروی اسیکلولیر ( داروی ضد تبخال) و آنتی بیوتیک های خوراکی تا یک هفته و همچنین استفاده از استروئید خوراکی به تشخیص پزشک.
 10. در صورت قرمزی پس از یک هفته از کرم فلوسینولون استفاده می شود.

آیا انجام سابسیژن درد دارد ؟

بیشتر افراد تصور می کند که سابسیژن سیار دردناک است و زمانی که سوزن های سابسیژن وارد پوست می شود فرد باید درد بسیاری را تحمل کنند در صورتی که این یک تصور اشتباه است زیرا قبل از سابسیژن از بی حسی موضعی استفاده می شود که باعث می شود فرد در زمان سابسیژن دردی را احساس نکند یا احساس درد بسیار خفیف باشد .

در شکاف ایجاد شده برای ورود سوزن کانولا خون ریزی رخ می دهد که طبیعی است وجای نگرانی برای فرد وجود ندارد باشید ، لازم به ذکر است که در گذشته بدلیل اینکه از سوزن های ضخیم تری استفاده می شد احساس درد و خونریزی بسیار بیشتر بود.

هزینه سابسیژن چقدر است ؟

هزینه این روش برای هر شخصی متفاوت است و بستگی به تعداد جلسات درمان، محل انجام درمان و عمق زخم‌ها دارد. هزینه سابسیژن در حین مشاوره تخمین زده خواهد شد. محدوده‌ی هزینه بستگی به تعداد و شدت زخم‌ها نیز دارد. میزان دقیق آن در زمان انجام هر عمل تعیین خواهد شد.

دکتر شادی مظلومی

کلینیک دکتر شادی مظلومی

یکی از مجهزترین مراکز تخصصی پوست و مو در کشور می‌باشد و در راستای ارایه خدمات بهتر به مراجعه کنندگان و انجام خدمات تخصصی از قبیل کاشت مو و انواع جراحی‌های پوست، دکتر مظلومی اقدام به تاسیس درمانگاه پوست، مو و لیزر نمودند.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

وارد شوید
فهرست محتوا

ثبت نام در قرعه کشی