تلفن ۰۲۶-۳۴۴۴۴۸۰۳ | ۰۲۶-۳۴۴۴۴۱۵۶ آدرس کرج، چهار راه طالقانی، ابتدای طالقانی شمالی، کوچه فروشگاه سالیان، ساختمان آترا، طبقه چهارم
کلینیک شادی

بهترین راه برای پاک کردن تاتو حتی خط چشم

آنچه می خوانید...

زمانی که شما تصمیم به استفاده از تاتوی دائمی می گیرید، ممکن است که آن لحظه به پاک کردن آن فکر نکرده باشید؛ اما پس از مدتی از آن خسته شوید و قصد از بین بردن آن را داشته باشید. در این مقاله به پاک کردن تاتو با لیزر کوسوئیچ (Q- Switched) که یکی از بهترین دستگاه ها برای پاک کردن تاتو می باشد اشاره خواهیم کرد و به سوالاتی قبیل؛ بهترین راه برای از بین بردن تاتوی دائمی چشم چیست؟ بعد از پاک کردن تاتو با لیزر به چه مراقبت هایی نیاز است؟ آیا پاک کردن تاتو در یک جلسه امکان پذیر است؟ پاسخ خواهیم داد.

پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ

قبل از این که در رابطه با پاک کردن تاتو با لیزر صحبت کنیم، اجازه دهید که دستگاه کیوسوئیچ را به صورت مختصر به شما معرفی کنیم. دستگاه ها کیوسوئیچ انواع مختلفی دارند و دستگاهی که در کلینیک شادی موجود است، دستگاه هلیوس۳(Helios3)،  یکی از بهترین انواع کیوسوئیچ است. لیزر کیوسوئیچ یک روش ایمن، موثر و کم خطر برای از بین بردن تاتو وخالکوبی، درمان ملاسما، کک و مک، خال های آبی رنگ است.

تعداد جلسات موثر توسط پزشک متخصص پوست و مو تعیین می شود.

چه تاتوهایی را می توان با لیزر کیوسوئیچ از بین برد؟

تاتوهای تیره و قرمز را می توان با لیزر از بین برد. تاتوهای قرمز اکسید فلز  و آهن دارند و  به وسیله دو طول موج ۱۰۶۴ و ۵۳۲ لیزر می شوند. تاتوهای تیره با طول موج ۱۰۶۴ و تاتوهای روشن با طول موج ۵۳۲ از بین می روند.
گاهی تاتوهای قرمز بعد از جلسه اول تیره می شوند و مد دستگاه برای ادامه جلسات تغییر می کند.

برای پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ به چند جلسه احتیاج است؟

فواصل بین جلسات یک و نیم تا دو ماه است. مشاهده نتیجه بلافاصله پس از جلسه اول امکان پذیر نیست و حداقل به ۴۵ تا ۶۰ روز زمان برای مشاهده اولین تغییرات (۱۰ تا ۲۰ درصد بهبودی تاتو) احتیاج است.

چرا برخی از نواحی در جلسه اول بهتر از دفعه دوم جواب می گیرند؟

در جلسه اول رنگدانه ها بیشتر هستند و بنابراین جذب انرژی بیشتر صورت می گیرد و بهتر جواب می گیرند، هر چقدر که این رنگدانه با گذشت جلسات کمتر می شود، علی رغم بالابردن انرژی توسط دستگاه ممکن است پاسخ کمتری بدهند.

برطرف کردن تاتوهای خط چشم

برای لیزر کردن تاتوهای چشم حتما از شیلد داخل چشمی استفاده می شود، چون لیزر مخصوص تاتو بسیار برای شبکیه خطرناک است.

از بین بردن تاتوی خط چشم در کلینیک شادی چگونه انجام می شود؟

ابتدا قطره بی حسی داخل چشم ریخته می شود و بعد از آن از دستگاه کیوسوئیچ هلیوس۳ استفاده می شود. این دستگاه بشدت پیشرفته است و به صورت نانوسکند عمل می کند.

چه تاتوهایی به درمان با کیوسوئیچ پاسخ نمی دهند؟

تاتوهایی که رنگ بژ دارند و هنگامی که در ابتدا کیوسوییچ می شوند نیز، برای از بین بردنشان در مرحله بعد، به لیزر CO2 احتیاج است. این فرآیند موجب ایجاد زخم می‌شود و دوران بهبودی نیز طولانی تر می شود.

در کشورهای دیگر هنگامی که برای انجام تاتو، به تاتوارتیست مراجعه می‌کنید، در صورت استفاده از رنگهای دیگر دستگاه هایی که می توانن  برای از بین بردن آن تاتو استفاده شوند را به شما معرفی می کنند و حتی ترکیب رنگهای استفاده شده را به سما خواهند گفت؛ اما در کشور ایران این اتفاق نمی افتد و حتی از رنگ های مانند کرم استفاده می کنند که به درمان پاسخ نمی دهند. بنابراین لطفا از زدن تاتوهایی با رنگ های غیر متعارف مانند(زرد، آبی و قرمز) خودداری کنید،

برای تاتو مشکی با استفاده از لیزر کیوسوئیچ در ۳-۵ جلسه پاک می شود ولی تاتو بژ با هیچ دستگاهی قابل پاک شدن نیست و ما با استفاده از لیزر co2 اولترا پالس به تخریب و لایه برداری آن رنگ می کنیم.

در برخی از افراد برا از بین بردن تاتو همزمان با لیزر کیوسوئیچ از لیزر فرکشنال نیز استفاده می شود تا اثر بخشی بهتری داشته باشد.

مدت زمان از بین رفتن تاتو با لیزر

از بین بردن تاتو با لیزر ، با سرعت اتفاق نمی‌افتد. لیزر باعث خرد شدن رنگ تاتو خواهد شد و هنگامی که پس از جلسه لیزر، التهاب از بین رفت باز هم تاتو قابل مشاهده است. سلول های بیگانه خوار با مرور زمان از زیر پوست رنگ هارا می خورند و آن ها را از بین می برند.ممکن است که تاتوهای سنتی تا دو جلسه پاک شوند اما تاتوهای حرفه ای تا ۵ و ۶ جلسه طول می‌کشد.

پاک شدن تاتو به صورت صدرصد نیست و ممکن است که ۲۰ درصد از طرح تاتو باقی بماند. طرح باقی مانده می تواند توسط لیزرهای لایه بردار محو شود.

عوارض استفاده از لیزر کیوسوئیچ

استفاده از لیزر براز پاک کردن تاتو عوارض خاصی ندارد؛ به جز قرمزی، التهاب و پوسته ریزی در حد زخم شدن سطحی که با انجام اقدامات درمانی و پانسمان های مرتبط قابل درمان است.

! لطفا در این قسمت های بدن تاتو نزنید !

  • قسمت های بدون مو مانند داخل ساعد، مچ پا که مو ندارد و ممکن است اثر تاتو باقی بماند و از بین نرود، زیرا ترمیم پوست بعد از لیزر در قسمت هایی که منافذ مو وجود ندارد، دیرتر انجام می شود.
  • در جلو پشت سینه، قسمت های ابتدایی بازو ها و قسمت کمربند شانه (در این قسمت ها امکان به وجود آمدن گوشت اضافه وجود دارد)
  • در افرادی که به بیماری لیکن پلان مبتلا هستند یا سایر بیماری های خودایمنی به هیچ عنوان نمی توانند  از تاتو استفاده کنند زیرا تاتو به عنوان ماده خارجی وارد بدن می شود و ممکن است منجر به ایجاد التهاب و گوشت اضافه در پوست شود.

توجه داشته باشید که ما در کلینیک شادی، بهترین کلینیک پوست و مو در کرج از بهترین دستگاه های روز دنیا برای پاک کردن تاتو های قدیمی به ویژه تاتو های قدیمی و قرمز استفاده می کنیم.

سایر دستگاه های رفع تاتو که از رده خارج شده اند و در گذشته از آنها استفاده می‌شد؛ عبارت اند از:  پلاسما جت، کوتر و حتی فریز.استفاده از این دستگاه ها اشتباه است و امکان ایجاد گوشت اضافه وجود دارد.

مراقبت های بعد از پاک کردن تتو با لیزر کیوسوئیچ

در ادامه به مهم ترین نکاتی که بعد از پاک کردن با لیزر کیوسوئیچ باید رعایت کنید اشاره خواهیم کرد.

بستگی به شدت انرژی که استفاده می شود ممکن است در سطح پوست،زخم به وجود آید که با استفاده از پماد های آنتی بیوتیک و یا آنتی بیوتیک خوراکی قابل درمان است.

اگر شدت تورم و قرمزی زیاد باشد می توان به صورت مقطعی از استروئید خوراکی استفاده کرد و جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا پس از گذشت مدتی می توان از کرم ها و پماد های ترمیم کننده نیز استفاده کرد. التهاب و قرمزی به تحریک سلول های بیگانه خوار برای از بین بردن رنگ دانه ها کمک می کند.

کلام آخر

برای تاتو زدن مانعی برای شما وجود ندارد و شما می توانید که در صورت علاقه به داشتن تاتو در بدن خود این کار را انجام دهید، اما حتما به عواقب آن فکر کنید و همه ی جوانب را در نظر بگیرید. در نهایت هم برا انجام تاتو و هم برا از بین بردن آن به معتبر ترین مراکز مراجعه کنید.

دکتر شادی مظلومی

کلینیک دکتر شادی مظلومی

یکی از مجهزترین مراکز تخصصی پوست و مو در کشور می‌باشد و در راستای ارایه خدمات بهتر به مراجعه کنندگان و انجام خدمات تخصصی از قبیل کاشت مو و انواع جراحی‌های پوست، دکتر مظلومی اقدام به تاسیس درمانگاه پوست، مو و لیزر نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

وارد شوید
فهرست محتوا

ثبت نام در قرعه کشی