تلفن ۰۲۶-۳۴۴۴۴۸۰۳ | ۰۲۶-۳۴۴۴۴۱۵۶ آدرس کرج، چهار راه طالقانی، ابتدای طالقانی شمالی، کوچه فروشگاه سالیان، ساختمان آترا، طبقه چهارم
کلینیک شادی

کاشت ریش و سبیل در آقایان و مراقبت های بعد آن

آنچه می خوانید...

بسیاری از مردان دوست دارند ریش و سبیل پرپشت داشته باشند. زیرا داشتن ریش و سبیل یکی از جلوه های زیبایی چهره مردان به حساب می آید. در این مقاله قصد داریم به تمامی مسائل و جوانب مربوط به کاشت ریش و سبیل بپردازیم. از کاندیدای مناسب برای کاشت ریش و سبیل تا عوارض جانبی و مراقبت های پس از کاشتریش و سبیل. اما قبل از پرداختن به اصل مطلب باید دید علت ریزش مو در ناحیه ریش و سبیل یا طاسی در برخی از مردان چیست.

بهترین-کلینیک-کاشت-ریش-در-کرج

کاشت ریش و سبیل چیست ؟

عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل یا همانند پیوند ریش، نوعی از عمل زیبایی کاشت مو خواهد بود. در عمل زیبایی کاشت ریش Beard transplant همانند عمل زیبایی کاشت مو و کاشت ابرو، پزشک متخصص پوست از روش FUE برای پیوند ریش طبیعی استفاده خواهد کرد. در این روش پزشک متخصص از نقاط اهدا کننده که پشت سر میباشد، فولیکول های مو را به صورت واحدی جدا کرده و در نقاط گیرنده با استفاده از سوزن های مخصوص خواهد کاشت.

یکی از نکات مثبت عمل زیبایی کاشت ریش و سبیل عدم وجود هر گونه بخیه خواهد بود؛ زیرا در روش FUE به دلیل اینکه فولیکول ها ی پوست پشت سر به صورت کاملا مستقیم از این ناحیه جدا می شوند و در ناحیه ریش یا سبیل کاشته می شوند، هیچ فرایند بخیه ای وجود نخواهد داشت.

کاشت ریش و سبیلتوضیحات
دوران نقاهتکوتاه
درد ندارد
مدت زمان انجام عمل دو الی سه ساعت
تعداد گرافت از ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت
هزینه۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان

علت ریزش مو در ناحیه ریش و سبیل

مشکلات ریش و سبیل در مردان به سه صورت کلی قابل مشاهده است:

 • در اکثر مردان برخی از قسمت های صورت (مثل پشت لب ها) فاقد مو هستند، اما قسمت های دیگر تراکم خوبی دارند، مثلاً چانه پر از مو است.
 • برخی از مردان دارای ریش و سبیل پر، اما با تراکم کم و موهای ضعیف هستند. این افراد معمولا نمی توانند ریش و سبیل پر پشتی داشته باشند.
 • تعداد کمی از مردان به طور کلی ریش و سبیل ندارند که می تواند علل ژنتیکی، مادرزادی یا اکتسابی داشته باشد.

ما می توانیم این مشکلات را با کاشت ریش و سبیل حل کنیم، البته اگر کاندیدای خوبی برای این روش باشید.

اما علت ضعف موهای ریش و سبیل چیست؟

واقعیت این است که دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود حجم ریش و سبیل در مردان کاهش پیدا کند. دانستن این علل خوب است، اما روش درمان همه آنها تقریباً یکسان است: کاشت ریش و سبیل.

در ادامه به بررسی چند دلیل مهمتر می پردازیم:

۱. عوامل ژنتیکی

عوامل ارثی یا ژنتیکی احتمالاً مهمترین دلایل کم پشتی ریش و سبیل هستند. اگر پدر و پدربزرگ شما ریش و سبیل پرپشتی داشتند، احتمالاً شما نیز چنین خواهید داشت. اگر وضعیت برعکس باشد، به احتمال زیاد ریش و سبیل پرپشتی نخواهید داشت. البته وضعیت ریش و سبیل در خانواده مادر نیز مهم است.

وقتی می گوییم چیزی ارثی یا ژنتیکی است، به این معنی است که هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند شرایط را تغییر دهد. در حال حاضر کاشت ریش و سبیل تنها راه حلی است که وجود دارد. داروها، لوسیون ها، سرم ها، مزوتراپی و روش های دیگر نمی توانند ریش و سبیل شما را مانند یک معجزه الهی رشد دهند! پس فریب تبلیغات دروغین و ادعاهای پوچ را نخورید.

۲. هورمون ها

هورمون ها می توانند یکی از عوامل نازک شدن ریش و سبیل باشند. هورمونی که تاثیر حیاتی در رشد موهای ریش و سبیل دارد، تستوسترون است. یکی از هورمون های جنسی بدن که به آن هورمون جنسی مردانه نیز می گویند. البته خانم ها هم این هورمون را می سازند اما میزان ترشح آن در آقایان بیشتر است.

تولید و ترشح تستوسترون در دوران بلوغ در مردان افزایش می یابد. حتما دیده و تجربه کرده اید که ریش و سبیل پسرها در دوران بلوغ به تدریج پرپشت تر می شود. برخی از متقاضیان پیوند ریش و سبیل کسانی هستند که بدنشان تستوسترون کمتری تولید می کند.

تستوسترون در پوست به DHT یا دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود. DHT همان اثرات تستوسترون را روی فولیکول ها دارد، اما به دلیل اینکه یک هورمون موضعی است، برای مدت طولانی در بافت باقی می ماند و اثرات بیشتری نسبت به تستوسترون روی مو دارد. در پوست ما، آنزیمی به نام ۵-آلفا ردوکتاز (۵AR) وجود دارد که تستوسترون را به DHT تبدیل می کند.

داروهایی که این آنزیم را مهار می کنند (مانند فیناستراید) برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می شود.

در افراد مبتلا به ریزش موی ارثی (آلوپسی آندروژنیک)، DHT باعث ریزش مو در سر و رشد مو در سایر قسمت های بدن می شود. بنابراین اگر آنزیم ۵AR کم باشد یا تولید DHT به هر دلیل دیگری کاهش یابد، موهای پشت سر و صورت کمتر می شود. برخی از متقاضیان پیوند ریش و سبیل کسانی هستند که آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز کمتری در بدن خود دارند.

نکته آخر اینکه در برخی از مردان خون رسانی به نواحی گونه ضعیف تر از خون رسانی به سایر قسمت های صورت است. بنابراین مواد مغذی و هورمون کمتری به فولیکول های این ناحیه می رسد. مشکلی که باعث می شود برخی از مردان گونه ها و لب های بدون مو داشته باشند.

۳. جراحات و بیماری ها

برخی آسیب های پوستی و بیماری های پوستی می تواند باعث طاسی موقت یا دائمی در نواحی ریش و سبیل شود. برخی از این موارد عبارتند از:

 • زخم و اسکار
 • محل بخیه
 • شکستگی
 • جراحی هایی مانند جراحی ترمیم شکاف کام
 • سوختن
 • فولیکولیت (التهاب فولیکول ها)

البته ریزش ریش و سبیل ناشی از موارد فوق همیشه دائمی نیست، اما اگر دائمی باشد، تنها راه بهبود وضعیت، رشد سبیل است. جدای از این موارد، آلوپسی آره آتا نیز می تواند باعث ریزش موهای ریش و سبیل شود. ریزش مو در آلوپسی آره آتا (چه روی سر و چه در ریش) معمولاً موقتی است، اما به صورت دوره ای عود می کند. طاسی ناشی از آلوپسی آره آتا با کاشت قابل درمان نیست.

۴. سبک زندگی

همه ما می دانیم که باید به اندازه کافی بخوابیم، غذاهای سالم بخوریم، ورزش کنیم و سطح استرس خود را کاهش دهیم. اینها برای سلامت کلی بدن و همچنین رشد ریش و سبیل شما مهم هستند. در مورد رژیم غذایی، ویتامین های بیوتین و نیاسین می توانند روی رشد ریش و سبیل و موهای سر موثر باشند. این ویتامین ها در غذاهایی مانند تخم مرغ، آووکادو، شیر، ماهی و تخمه آفتابگردان یافت می شوند و در رژیم غذایی شما مفید هستند.

کاشت-سبیل-و-ریش

مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش و سبیل دوره‌ی نقاهت دشواری ندارد. مراقبت‌های بعد از کاشت ریش شامل موارد زیر است:

 • روز بعد از کاشت ریش صورت خود را با محلول ضدعفونی کننده مخصوص بشویید.
 • در روز دوم باید صورت خود را با آب سرد و صابون مایع با pH ملایم بشویید.
 • معمولاً بعد از سه روز تمام زخم‌های کوچک خوب می‌شوند.
 • ممکن است برای پیشگیری از عفونت‌ها، به شما آنتی بیوتیک خوراکی داده شود.
 • حتماً داروهای تجویز شده را در زمان مناسب و به طور کامل مصرف کنید.
 • ورم صورت بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از کاشت به حداکثر خود می‌رسد و ظرف چند روز کاهش می یابد.
 • ۳ ماه بعد از کاشت، موهای کاشته شده می‌ریزند و کمی طول می‌کشد تا موهای جدید جوانه بزنند.
 • حدود ۱ سال باید صبر کنید تا نتایج نهایی کاشت ریش و سبیل را مشاهده کنید ولی نتایج اولیه بعد ۴ تا ۶ ماه قابل مشاهده هستند.

آیا پیوند و کاشت ریش عوارض جانبی دارد؟

با پیوند ریش، بیماران می توانند انتظار برخی از عوارض جانبی خفیف را داشته باشند. شدت عوارض جانبی به فرد بستگی دارد، اما چند علامت رایج وجود دارد که باید به آنها توجه داشت. یکی از عوارض جانبی اصلی کاشت ریش، از قضا ریزش مو است. این یک مرحله طبیعی از روند بهبودی است، زیرا موهای کاشته شده معمولا می ریزند اما موهای سالم جدید در جای خود دوباره رشد می کنند.

تورم و قرمزی شایع ترین عوارض جانبی هستند. ممکن است بعد از جراحی صورت شما پف کرده و ملتهب شود. علاوه بر این، قرمزی ممکن است در اثر التهاب ایجاد شود.

برخی از بیماران همچنین احساس یک بی حسی خفیف در صورت خود یا مقداری سفتی در پوست را توصیف می کنند. این موضوع جای نگرانی ندارد، زیرا این عوارض جانبی فقط برای مدت کوتاهی پس از جراحی باقی خواهند ماند.

در نهایت، جای زخم می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی بالقوه باشد. به خصوص در منطقه ای که موهای شما برداشت شده است. با این حال، مو دوباره در این ناحیه رشد می کند و هر گونه علائم قابل توجهی از جای زخم را از دید پنهان می کند.

اما، بیشتر این علائم باید پس از چند هفته باقی بمانند. اگر هر یک از این عوارض جانبی را بیش از دو هفته پس از پیوند تجربه کردید، حتما به پزشک متخصص پوست و مو خود اطلاع دهید.

دکتر شادی مظلومی

کلینیک دکتر شادی مظلومی

یکی از مجهزترین مراکز تخصصی پوست و مو در کشور می‌باشد و در راستای ارایه خدمات بهتر به مراجعه کنندگان و انجام خدمات تخصصی از قبیل کاشت مو و انواع جراحی‌های پوست، دکتر مظلومی اقدام به تاسیس درمانگاه پوست، مو و لیزر نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

وارد شوید
فهرست محتوا

ثبت نام در قرعه کشی